Návrhy pravidel tipovací soutěže

Tipujte výsledky šampionátu a závodů F1
Zpráva
Autor
Achard
17 vítězství
17 vítězství
Kontaktovat uživatele:

Návrhy pravidel tipovací soutěže

#1 Příspěvek od Achard » 11 úno 2020, 13:35

Návrh pravidel tipovací soutěže v roce 2020 – loňské znění beze změn, pouze upraveno pro rok 2020

Vyhlašují se dvě tipovací soutěže:
- na pořadí v jednotlivých závodech
- na pořadí šampionátu F1 2020

Každá tipovací soutěž se boduje samostatně, celkovým vítězem soutěže se stane tipující s nejvyšším počtem bodů z obou soutěží.
Při rovnosti bodů je kritériem větší počet bodů v tipovací soutěži na pořadí v jednotlivých závodech. Pokud ani to nerozhodne, dalším kritériem je počet tipů za 5 bodů a dále počet tipů za 3 body z obou tipovaček.
Celkový vítěz bude mít tuto skutečnost zobrazenu u svého nicku (obdobně jako vítěz vědomostního testu) - Obrázek

I. Tipovací soutěž na pořadí v jednotlivých závodech

1. Tipují se dva jezdci (včetně pořadí), startující z první řady (jezdci, kteří budou do závodu startovat z nejvýhodnější pozice)
2. Tipuje se jezdec, který v závodě zajede nejrychlejší kolo
3. Tipuje se pořadí deseti nejlepších jezdců v každém závodě. Není povolen tzv. duplicitní tip (tipovat jednoho jezdce na dvou a více pozicích)
4. Za správný tip jezdce na první řadu (tip dle bodu I.1) se přiděluje 5 bodů, pokud se tip liší (jestli-že se tipuje jezdec startující z 1 pozice a on startuje z druhé, či tip na druhou pozici a on startuje z první), přidělují se 3 body. K pořadí na dalších místech startovního roštu se nepřihlíží.
5. Za správný tip na nejrychlejší kolo (tip dle bodu I.2.) se přiděluje 5 bodů
6 a) Za správný tip na jezdce v pořadí (dle bodu I.3) se přiděluje 5 bodů
6 b) Pokud se tip liší o jedno místo, přidělují se 3 body (např. tip na 2. místo a jezdec dojede 1. nebo 3)
6 c) Pokud se tip liší o dvě místa, přiděluje se 1 bod (např. tip na 3. místo a jezdec dojede 1. nebo 5)
6 d) Při tipování dle bodu I.3 se nepřihlíží i k umístění na 11 a 12 místě.
7. V tipovací soutěži se vychází z oficiálních výsledků závodu.
8. Tipuje se do půlnoci mezi pátkem a sobotou před závodem (tedy do soboty 0.00 hodin.). Pro možný posun „systémového“ času na fóru je uznán tip se zobrazeným časem sobota 1.00 hodin.
9. Do doby uzávěrky (bod I.8) je možné vlastní tip měnit a upravovat.
10. Do tipovací soutěže se započítává 20 nejlepších tipů.
11. U tipovací soutěže na konkrétní závod (jednotlivou Grand Prix) při rovnosti bodů je dalším kritériem počet přesných tipů za 5 bodů a dále počet tipů za 3 body. Kdyby ani to nerozhodlo, lépe postavený je účastník, který zaslal svůj tip dříve.
12. U konečného pořadí tipovací soutěže je dalším kritériem počet tipů za 5 bodů a dále počet tipů za 3 body.

II. Tipovací soutěž na pořadí šampionátu F1 2020

1 a) Tipuje se pořadí deseti nejlepších jezdců šampionátu F1 2020. Není povolen tzv. duplicitní tip (tipovat jednoho jezdce na dvou a více pozicích)
1 b) Za správný tip na jezdce v pořadí se přiděluje 5 bodů
1 c) Pokud se tip liší o jedno místo, přidělují se 3 body (např. tip na 2. místo a jezdec dojede 1. nebo 3)
1 d) Pokud se tip liší o dvě místa, přiděluje se 1 bod (např. tip na 3. místo a jezdec dojede 1. nebo 5)
1 e) Boduje se pouze umístění mezi prvními deseti, k umístění na dalších místech se nepřihlíží.
2 a) Tipuje se pořadí šesti nejlepších týmů v poháru konstruktérů. Není povolen tzv. duplicitní tip (tipovat jeden tým na dvou a více pozicích)
2 b) Za správný tip na tým v pořadí se přiděluje 5 bodů
2 c) Pokud se tip liší o jedno místo, přidělují se 3 body (např. tip na 2. místo a tým obsadí 1. nebo 3)
2 d) Pokud se tip liší o dvě místa, přiděluje se 1 bod (např. tip na 3. místo a tým obsadí 1. nebo 5)
2 e) Boduje se pouze umístění mezi prvními šesti týmy, k umístění na dalších místech se nepřihlíží.
3. V tipovací soutěži se vychází z oficiálních výsledků šampionátu a poháru konstruktérů. (Znamená to, že při rovnosti bodů se přihlíží k většímu počtu lepších umístění v závodě)
4. Uzávěrka tipovací soutěže je o půlnoci mezi pátkem a sobotou před pátým závodem sezóny, GP Španělska (tedy 9.května 2020 v 0.00 hodin). Pro možný posun „systémového“ času na fóru je uznán tip se zobrazeným časem sobota 1.00 hodin.
5. Do doby uzávěrky je možné vlastní tip měnit a upravovat.
6. Při rovnosti bodů je dalším kritériem počet přesných tipů (typy za 5 bodů) na pořadí jezdců a jako druhé kritérium počet přesných tipů na pohár konstruktérů (typy za 5 bodů). Pokud by toto kritérium nerozhodlo, dalším kritériem je počet tipů za 3 body při tipování na šampionát jezdců a pak totéž při tipu na pořadí poháru konstruktérů. Kdyby ani to nerozhodlo, lépe postavený je účastník, který zaslal svůj tip dříve.

Tipy se zapisují do auditorií, které jsou pro tento účel zde, v sekci "Tipovací soutěž - sezona 2020" vytvořeny:
- tipy na pořadí šampionátu do auditka "Tipovací soutěž na pořadí šampionátu F1 2020"
- tipy na pořadí v závodu do auditka s názvem patřičného závodu, datem konání a dovětkem tipy na pořadí v jednotlivém závodu (např. "Austrálie 15. 3.2020 - tipy na pořadí v jednotlivém závodu")
Tipy je též možné zaslat prostřednictvím soukromé zprávy na Achard, nebo mailem na achard@centrum.cz.
Tip je možné mimořádně zaslat ještě po termínu uzávěrky (bod I.8 a bod II.4) na mail achard@centrum.cz a to nejpozději do začátku třetího měřeného tréninku.

Achard
17 vítězství
17 vítězství
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrhy pravidel tipovací soutěže

#2 Příspěvek od Achard » 11 úno 2020, 13:38

Pravidla výše jsou pouze upravená loňská pravidla.

Hovořilo se o dvou změnách:

1. Ukončení doby přijímaní tipů – zatím navrhované možnosti
a) tipy je možné vkládat do půlnoci mezi pátkem a sobotou s tím, že je možné tip poslat mailem do začátku třetího tréninku (současný způsob)
b) vkládání tipů ukončit 1 hodinu před začátkem třetího tréninku a do začátku třetího tréninku je možné zaslat tip mailem
c) vkládat tipy do začátku třetího tréninku.

Vzhledem k tomu, že systémový čas nemusí ukazovat správně a nemusí být naprosto jasné, kdy bylo tipováno, je navrhovaná varianta b). Myslím, že jsem schopen v 95% případů uzavřít tipovačku při začátku třetího tréninku a navíc nás tu není tolik. Znamenalo by to ovšem, že pokud tipovačku neuzavřu, tip je platný i když u něj nebude souhlasit systémový čas. Pokud si věříme myslím, že nejlepší by byla varianta c).

2. Započítávání nejlepších tipů. Toto pravidlo je proto, aby i ti, co začnou s tipováním později, či vynechají tip měli stále šanci na dobré umístění.
a) Započítávat 20 nejlepších tipů (z 22 závodů, vždy vy bylo započítáváno o 2 tipy méně než je závodů) – současný systém
b) započítávat tipy do všech závodů (i co jednou vynechají, fakticky ztrácí šanci na dobré umístění)
c) započítávat tipy do všech závodů s tím že pokud si soutěžící netipne, přenese se mu tip z předcházejícího závodu.

Třetí možnost pokrývá i týmové soutěže. Platí pravidlo, že na ocenění má nárok pouze ten, kdo tipoval v nadpolovičním počtu závodů. Osobně bych se přimlouval za třetí variantu.

Prosím o vyjádření a návrhy změn do 25.února 2020 (včetně).

showstall
10 vítězství
10 vítězství
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od showstall » 11 úno 2020, 15:41

1. a
2. a

zavedené bych neměnil, max. se posunu jeden výsledek s ohledem na Čínu. Tzn. 19/21 nebo 20/22.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tomas Vyslouzil
jedno vítězství
jedno vítězství

#4 Příspěvek od Tomas Vyslouzil » 11 úno 2020, 16:46

Můj názor je většině soutěžících známý a důvody k němu jsem už také psal 100x.
1. a
2. a
Potvrzuji setrvání u Ligier Honda.
Obrázek ObrázekObrázekObrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

frydek665
1992 N.Mansell
1992 N.Mansell

#5 Příspěvek od frydek665 » 11 úno 2020, 18:00

1. B
2. A
ObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Frýdek

Anita
jedno vítězství
jedno vítězství

#6 Příspěvek od Anita » 11 úno 2020, 18:07

1) Protože patřím k těm, kteří si jdou tipnout doslova za pět minut dvanáct, byla bych pro neuzavírat tipovačku s půlnocí, ale klidně bych ji nechala déle. Nejvíc se mi tedy líbí varianta (B) :-)
2) Protože loni jsem na tom, že se započítávalo o dva závody méně, dost prodělala, přikláněla bych se k tomu to změnit. Sice už asi nebudu mít letos takové štěstí a změna mi tedy moc nepomůže, ale chtěla bych to alespoň zkusit. A tedy za mě (C) :-)
Obrázek Obrázek ObrázekObrázekObrázek

alfa
6 vítězství
6 vítězství

#7 Příspěvek od alfa » 12 úno 2020, 15:28

Nemám s vkládáním tipů problém, je mi jedno, kdy bude uzávěrka. Osobně za nejlepší považuji variantu b), protože jde vložit tip až ráno a to by bylo asi praktičtější než končit o půlnoci.

Započítávání určitého počtu nejlepších výsledků bylo před drahnou dobou zrušeno i ve Formuli 1. Co kdo zajel, to by se mu mělo počítat. Na druhou stranu, chápu že je demotivující když vynechám jeden tip a fakticky tím můžu tipovačku zabalit.

Loni Mercedes ztratil medaili jen protože Ardyx odešel a René táhl dlouho tým sám, než přišel Tony. Sice jsem to nepočítal, ale myslím si, že kdyby se započítával poslední tip, tak měl bednu, což by bylo podle mého pro tým fér. Navíc letos bude další týmová soutěž, kterou neúčast může ovlivnit. Proto jednoznačně za nejlepší a nejférovější (minimálně pro týmové soutěže) je varianta c).
Obrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek

pskrob
1973 J.Stewart
1973 J.Stewart

#8 Příspěvek od pskrob » 13 úno 2020, 17:14

1. b
2. c

co se týká týmů, zůstal bych u Ferrari Dino
ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

Pietro
1966 J.Brabham
1966 J.Brabham
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Pietro » 14 úno 2020, 00:28

Hmm, co se mě týče, jak tipuju, nebo ne, víte. Semotamo se zapomene, ale většinou mi to stačí na ty nezapočítávání :D
Tedy:
1) A
2) C

A ohledně týmů. Marussia zvostává. (nemám stejně nějak kam se hnout)
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

Obrázek

Divák F1 od r. 2001 - S K. Legge na věčné časy a nikdy jinak!

René
2001 M.Schumacher
2001 M.Schumacher

#10 Příspěvek od René » 14 úno 2020, 08:10

1.a) - tu mám jasno, stále sa dá poslať tip do začiatku tréningu, to je fajn aj keby v piatok tipujúci pozabudol.
2.a) - aj keď to môže "zamávať" poradím (a ja o tom môžem rozprávať...) je to dobre aby boli všetci v "hre" aj keď sa zabudne aj po prípadnom zlom tipovaní. Na druhej strane to potrestá toho kto má vyrovnané tipy po celá rok. Varianta 2.c) je možno zaujímavá aby sa neškrtalo ale nerieši prvý závod, kto zabudne na prvý závod je z hry vonku...takže lepšie je 2.a).
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

JoseFxx
1983 N.Piquet
1983 N.Piquet

#11 Příspěvek od JoseFxx » 14 úno 2020, 13:11

1.B
2.C
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

Tomas Vyslouzil
jedno vítězství
jedno vítězství

#12 Příspěvek od Tomas Vyslouzil » 14 úno 2020, 21:22

Achard píše:
11 úno 2020, 13:38
1. Ukončení doby přijímaní tipů – zatím navrhované možnosti
a) tipy je možné vkládat do půlnoci mezi pátkem a sobotou s tím, že je možné tip poslat mailem do začátku třetího tréninku (současný způsob)
b) vkládání tipů ukončit 1 hodinu před začátkem třetího tréninku a do začátku třetího tréninku je možné zaslat tip mailem
c) vkládat tipy do začátku třetího tréninku.
Asi by bylo ode mne fér říci, že pokud mám i nadále počítat výsledky jednotlivých závodů, tak při možnostech B a C budu schopen zveřejnit výsledky nejdříve v pondělí odpoledne, ale spíše až v úterý dopoledne.

Achard
17 vítězství
17 vítězství
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Achard » 14 úno 2020, 21:42

Tomas Vyslouzil píše:
14 úno 2020, 21:22
Asi by bylo ode mne fér říci, že pokud mám i nadále počítat výsledky jednotlivých závodů, tak při možnostech B a C budu schopen zveřejnit výsledky nejdříve v pondělí odpoledne, ale spíše až v úterý dopoledne.
Když jsem to vyhodnocoval já, bylo to ve čtvrtek. Tohle není problém.
ObrázekObrázekObrázek Obrázek ObrázekObrázek

Tomas Vyslouzil
jedno vítězství
jedno vítězství

#14 Příspěvek od Tomas Vyslouzil » 14 úno 2020, 23:55

Achard píše:
11 úno 2020, 13:38
2. Započítávání nejlepších tipů. Toto pravidlo je proto, aby i ti, co začnou s tipováním později, či vynechají tip měli stále šanci na dobré umístění.
a) Započítávat 20 nejlepších tipů (z 22 závodů, vždy vy bylo započítáváno o 2 tipy méně než je závodů) – současný systém
b) započítávat tipy do všech závodů (i co jednou vynechají, fakticky ztrácí šanci na dobré umístění)
c) započítávat tipy do všech závodů s tím že pokud si soutěžící netipne, přenese se mu tip z předcházejícího závodu.
Volba C vypadá úžasně, ale bohužel jen na první pohled. Nemyslím si, že byla dostatečně diskutovaná. Co když někdo vynechá dva, tři závody po sobě? Premysleli jste nad tím, že takovýto přenesený tip může znamenat při určitém zlomu MS klidně 3 výhry za sebou pro někoho, kdo to tam nastřelil jen tak a pak odjel do austrálie na půl roku? Je to šílenost! Každý snad ví, kdy pojede na dovolenou, tak není problém tipnout předem pár závodů a pokud bude ve světě wi-fi a žena či manžel povolí, tak to poupravit.

Achard
17 vítězství
17 vítězství
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Achard » 15 úno 2020, 02:21

Diskutujeme o tom právě teď.
Osobně v tom nevidím problém a už jednou jsem psal, že čím starší tip, tím je při vývoji vozů menší šance, že se trefí.
Nebo snad loni někdo odhadoval, jak se bude po prázdninách dařit Ferrari? Pokud myslíš, že ti tip na Austrálii vyhraje celý šampionát, můžeš to zkusit, ale já tomu nevěřím.
Není geniální řešení, každé má nějaké mínus. Vzhledem k týmovým soutěžím (a už to tu padlo, McLaren loni pravděpodobně takto přišel o medaili) považuji céčko za nejlepší.

Jsem demokrat, bude přijato takové řešení, pro které se vyjádří nejvíce tipujících.
ObrázekObrázekObrázek Obrázek ObrázekObrázek

Odpovědět

Zpět na „Tipovací soutěž - sezona 2020“