Uvažované vozy (týmy)

Moderátoři: TOP10, V.I.P.

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alfa
12 vítězství
12 vítězství
Příspěvky: 12448
Registrován: 22 led 2008, 11:08
Kontaktovat uživatele:

Uvažované vozy (týmy)

#1 Příspěvek od alfa » 04 dub 2023, 13:12

SOKOL 650

Sovětský svaz chtěl mít ve formuli 1 vlastní tým. Všechny projekty skončily fiaskem

Marných pokusů probíhalo v Sovětském svazu hned několik. Vesměs všechny ale skončily fiaskem. Určitě nelze opomenout projekt Sokol, který vycházel z vozu značky Auto Union.
Tento vůz, založený na modelu Type D, byl vyvinut bývalými zaměstnanci Auto Union v sovětské okupační zóně (která se později stala východním Německem), aby vyhovoval tehdy aktuálním předpisům F2.
Různé zdroje dávají různé odpovědi, pokud jde o otázku, zda se jednalo o projekt pro formuli 1 nebo nikoliv. Bez ohledu na to však FIA oznámila, že sezony formule 1 1952–53 budou podle pravidel F2. V tomto okamžiku Stalinův syn Vasilij Stalin nařídil, aby bylo auto odesláno do SSSR, kde se mělo zúčastnit národní závodní série jako součást Motocyklového klubu sovětského letectva. Je smutné, že sovětští inženýři neměli ani výcvik, ani materiály, aby mohli skutečně závodit s vozem, a proto byl tento projekt zastaven.
Zajímavé je, že se Sokol 650 dostal na silnici alespoň v roce 1957 pro natáčení východoněmeckého filmu „Rivalen am Steuer“.

Sovětský svaz byl zemí konstruktérů závoďáků s nekonečnou fantazií. K vidění však byly i plagiáty

Jestli vám tohle auto připomíná předválečný Auto Union, tak se nemýlíte. Stalinův syn Vasilij zatoužil po sovětském týmu v nově zrozené formuli 1. Jeho piloti měli usedat do tohoto vozu, který vznikl díky tomu, že Rudá armáda obsadila také dílny úspěšné německé firmy v Saské Kamenici (německy Chemnitz, mezi lety 1953 až 1990 Karl-Marx-Stadt). Konstruktér Walter Träger postavil v roce 1952 dva kusy, které se testovaly na dálnici u Moskvy. Jenže vozy měly velké problémy s karburátorem, proto byl projekt po Stalinově smrt symbolicky pohřben i s mrtvolou diktátora.
Obrázek ObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Nerealizované týmy (vozy)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host