Formát kvalifikace

Statistiky a "nej" Formule 1

Moderátoři: V.I.P., TOP10

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alfa
12 vítězství
12 vítězství
Příspěvky: 12207
Registrován: 22 led 2008, 11:08
Kontaktovat uživatele:

Formát kvalifikace

#1 Příspěvek od alfa » 04 kvě 2019, 14:59

O historii formátu kvalifikace a její nejbližší budoucnosti

Rozdělení na páteční a sobotní část (1950-1995)
První místo na roštu pak zajistil nejrychlejší dosažený čas. Bez jakýchkoli omezení na palivo, avšak závislost na rozdílném počasí v obou dnech značně ovlivňovala i samotnou podívanou. Různé éry také přinášely speciality ve formě kvalifikačních pneumatik nebo motorů.

Hodinový limit pro dvanáct možných pokusů (1996-2002)
Toto ovšem často týmy využívaly k setrvání v garážích, než byla trať dostatečně připravena (vyčištěna a pogumována) jejich soupeři. Opět tedy často divácky neatraktivní.

Jednokolové souboje (2003-2005)
Každý pilot měl trať jenom pro sebe, jedna etapa v pátek s nástupem dle aktuálního pořadí v šampionátu, druhá v sobotu od nejpomalejšího po nejrychlejšího z pátku a již s množstvím paliva do závodu. Opět zde do výsledků významně promlouvalo počasí.
Následující rok přišla změna, kdy se obě etapy absolvovaly v sobotu a v pořadí dle výsledků předchozího závodu, což mělo řešit potíže s počasím. Nicméně jen zčásti, protože když hrozil ke konci kvalifikace déšť, stačilo v první etapě něco "pokazit" tak, aby pilot dosáhl pomalého času a poté mohl nastoupit v další etapě mezi prvními...
No a konečně třetí doleštění pravidel v další sezóně, kdy nejprve došlo k opětovnému rozdělení na sobotní (s lehkým vozem) a nedělní část (s palivem do závodu) a o pořadí na roštu rozhodoval součet těchto dvou časů. Atraktivita první části tím ale padla a proto se formát po pár závodech vrátil pouze k sobotní jednokolové kvalifikaci (s palivem do závodu) v pořadí dle výsledků předchozího závodu.

Tříetapové klání s redukcí počtu účastníků po každé z její částí (od 2006)
Rozdělení kvalifikace na tři části mělo ale během těchto let také svůj vývoj. První dvě sezóny se účastníkům v Q3 po jejím odjetí doplňovalo palivo na úroveň před jejím začátkem, piloti tak to závěrečné části nastupovali s množstvím paliva do startu závodu a mnohdy tak pouze několik kol projížděli benzín, aby ho pak stejně dostali zpátky.
Další dva roky došlo k mírné úpravě pravidel, kdy odpadlo zmíněné doplňování paliva, avšak zde se pak spíše soupeřilo v tom, kdo si ho dokáže do závodu přenést více.
Od sezóny 2010 došlo k zákazu doplňování paliva během závodu, což v kvalifikaci umožnilo jízdu s lehkým vozem. Jepičí život měla její kosmetická úprava v roce 2016, kdy během jednotlivých částí docházelo k průběžnému odpadávání pilotů po každých devadesáti sekundách. Avšak účinek byl zcela opačný, než tvůrci této změny zamýšleli a trať ke konci spíše zela prázdnotou, než aby se na dráze urputně bojovalo a po pár závodech proběhl návrat k současnému průběhu.
Obrázek ObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Statistiky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti