March 751

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tomas Vyslouzil
jedno vítězství
jedno vítězství
Příspěvky: 1964
Registrován: 23 led 2008, 09:34
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

March 751

#1 Příspěvek od Tomas Vyslouzil » 12 říj 2012, 15:59

Pánové historici, mám na vás dotaz. Jak jsem zjistil tento March 751 pilotovaný Brambillou jel Grand Prix Velké Británie v Silverstone s černým komínem. Nevíte někdo, odkud je foto s tím oranžovým? Je to kvalifikace nebo nějaký test? Předem moc díky!
Obrázek
Obrázek
Obrázek ObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Achard
23 vítězství
23 vítězství
Příspěvky: 23122
Registrován: 13 lis 2006, 17:55
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#2 Příspěvek od Achard » 12 říj 2012, 18:48

Obecně se uvádí ten vůz s oranžovým komínem u GP Anglie, ale co jsem pátral, údajně bylo toto zadní křídlo zkoušeno i v tréninku na GP Španělska...
Přílohy
75gbr09.jpg

Uživatelský avatar
frydek665
2004 M.Schumacher
2004 M.Schumacher
Příspěvky: 725
Registrován: 05 srp 2009, 14:27
Bydliště: Moravská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#3 Příspěvek od frydek665 » 12 říj 2012, 19:17

Ta fotka vozu s oranžovým komínem je stopro ze Silverstone.

Uživatelský avatar
Achard
23 vítězství
23 vítězství
Příspěvky: 23122
Registrován: 13 lis 2006, 17:55
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#4 Příspěvek od Achard » 12 říj 2012, 19:30

Já bych řekl, že z Anglie 1975 jsou oba snímky.

Co jsem se koukal na kus záznamu ze závodu, Brambilla startoval s černým komínem. Na druhé straně, na snímku s oranžovým je vidět zvláštní žlutá šipka, kterou jsem ale na tom záznamu zahlídl taky.

Podle mého v tréninku jezdil s oranžovým, v závodě s černým....

http://www.youtube.com/watch?v=h9mXWqLjGd8
Přílohy
obrazek034.jpg
obrazek035.jpg

Uživatelský avatar
frydek665
2004 M.Schumacher
2004 M.Schumacher
Příspěvky: 725
Registrován: 05 srp 2009, 14:27
Bydliště: Moravská Nová Ves
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#5 Příspěvek od frydek665 » 12 říj 2012, 20:40


Uživatelský avatar
Elio de Maky
2011 S.Vettel
2011 S.Vettel
Příspěvky: 849
Registrován: 08 úno 2008, 18:35
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#6 Příspěvek od Elio de Maky » 13 říj 2012, 15:38

Určitě jsou oba obrázky ze Silverstonu z GP Anglie. Tým March se v Anglii objevil s více modifikacemi vozu, kromě zadního křídla to byly závěsy kol a v neposlední řadě i "komín". Vše se zkoušelo na Brambilově voze. Nový (v tomto případě právě černý) kmín byl širší a tudíš pobral větší kapacitu nasávaného vzduchu. Tým se ho rozhodl použít i v závodě.
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Tomas Vyslouzil
jedno vítězství
jedno vítězství
Příspěvky: 1964
Registrován: 23 led 2008, 09:34
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#7 Příspěvek od Tomas Vyslouzil » 15 říj 2012, 09:43

Všem díky, ale zatím nic nového ;-) Jde mi hlavně o to, abych měl v ruce jasný důkaz, že ta či ona fotka pochází například z kvalifikace na GP Velké Británie 1975 nabo z nějakého testu zřejmě také v Silverstone.
Všiml jsem si totiž, že ty pontony jsou na některých fotkách upevněny k bočnicím zadního křídla přes jakési "panty" a na jiných fotkách jakoby byly napevno spojeny. Všimněte si taky zcela jiného sklonu horní plochy zadního křídla na těchto dvou fotografiích. Je tedy evidentní, že tato brutalita byla zkoušena vícekrát. Dokonce jsem někde četl že snad i před GP Německa. Ale vše mi přijde jen jako tipování.
Obrázek
Obrázek
Obrázek ObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Elio de Maky
2011 S.Vettel
2011 S.Vettel
Příspěvky: 849
Registrován: 08 úno 2008, 18:35
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#8 Příspěvek od Elio de Maky » 28 říj 2012, 23:31

Nejprve k té černé „věci“. Pokud se podíváte velmi důkladně na přiložené obrázky, najdete tam nýtování, a to nejen na bocích přídavného křídla, ale i vpředu na horní ploše tohoto křídla. Z toho vyplývá, že je „cosi“ pod křídlem. Přidaný černý trojúhelník, mající hrot přesně v ose tohoto nýtování, je pravděpodobně jakousi výztuhou. Jinou funkci asi nemá.
Přílohy
křídlo-1.jpg
křídlo-2.jpg
křídlo-3.jpg
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Elio de Maky
2011 S.Vettel
2011 S.Vettel
Příspěvky: 849
Registrován: 08 úno 2008, 18:35
Kontaktovat uživatele:

Re: March 751

#9 Příspěvek od Elio de Maky » 28 říj 2012, 23:37

Nyní k obrázkům. V týdnu po GP Francie (tedy po 6. červenci) odjel tým March do Goodwoodu na tajné testy. Ani novináři nevěděli, o co se jedná. Když se pak ptali Herda, ten jim pouze mlhavě nastínil, že jde o „něco kolem zadních kol a spoileru“, a že toto „zařízení“ uvidí až při GP Velké Británie. To znamená, že ve Španělsku se křídlo určitě nevyskytlo. Tomášův černobílý obrázek a můj obrázek číslo 1 (kde je křídlo bez černého přídavku) je z boxů v Silverstonu, z prvního dne tréninku (tedy čtvrtek 17. července), kde byl ještě bez černé doplňku. Určitě ne z žádného testu (protože tam netestovali). Oba barevné obrázky nahoře jsou také ze Silverstonu. První je pravděpodobně ze závodu, ale může být i z tréninku. Druhý je určitě z tréninku. Zřejmě mezi prvním a druhým dnem tréninku dostalo křídlo onu černou věc (výztuhu - viz předešlá zpráva). Tomášův barevný obrázek zadního křídla (v garáži) je z GP Německa, kde opravdu tým toto křídlo také použil, ale pouze v tréninku. Rozdílné nastavení horní lišty bylo použito právě v Německu. Na důkaz toho přikládám obrázek číslo 2, který je evidentně z tréninku na GP Německa (je tu vidět i to vyšší nastavení horní lišty). Na závěr jedna poznámka. Tehdejší odborníci pochybovali o aerodynamickém účinku přídavných křídel. Tvrdili, že v místech, kde jsou umístěna je velmi zvířený vzduch. Domnívali se, že jde spíše o jakýsi druh navýšení hmotnosti za zadní nápravou a tudíž její větší zatížení.
Přílohy
Silverstone GP-March 751.JPG
75ger09z.jpg
Obrázek Obrázek Obrázek

Zamčeno

Zpět na „Chci vědět o Formuli 1 - archiv“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host