Nejasnosti ohledně March 731G

Zamčeno
Zpráva
Autor
Gerry
1966 J.Brabham
1966 J.Brabham
Příspěvky: 150
Registrován: 06 úno 2008, 16:27
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Nejasnosti ohledně March 731G

#1 Příspěvek od Gerry » 25 dub 2008, 14:26

Vážení kolegové, obracím se na vás poprvé (ne naposledy) se žádostí o pomoc s objasněním nejasností týkajících se našich milovaných mašinek. Bohužel, zatímco v jiném odvětví modelářství platí "čím víc fotek, tím líp", tak tady spíše "čím více fotek, tím větší bordel a nejasnosti" :-D
Takže o co mi jde dneska.
Začal jsem se trochu hrabat v okolnostech kolem Marchů 731G - přivedlo mne k tomu když jsem sháněl materiály na článeček o Davidu Purleyovi (viz viewtopic.php?p=2897#2897). Do určité chvilky bylo všechno jasné :
Roger Williamson jel v Silverstone a Zandvoortu na továrním Marchi, sponsor STP Oil Treatment, s nímž předtím jezdil J.P.Jarier. Vůz pouze dostal na sebe navíc ještě reklamy Rogerova sponzora Tom Wheatcroft Developer.
David Purley jel v pronajatém Marchi (v originálních článcích "hired") v barvách firmy Davidova otce LEC. Lišil se kromě zbarvení ještě ochranným obloukem, který měl vzpěry nikoliv dopředu, jako u Rogera (tato klec byla asi podle všeho příčinou proč v Zandvoortu zůstal Roger uvízlý v kokpitu), ale běžným způsobem dozadu. Kde k této úpravě přišel je mi dosud záhadou.
Pak jsem z inetu nasosal cca 2 GB fotek z celé historie F1, roztřídil je podle závodů a upadl do šoku. Bylo tam několik fotografií ze "stíhačky" Rogera a Davida v Zandvoortu před nehodou (dokonce i fotografie okamžiku kdy Rogerovi praskla pneumatika) a - oba Marche mají jinou příď než na fotografiích ze Silverstone (a na modelu PŠ). A teď kde a proč k ní přišly ???
Pochopil bych, pokud by ji namontovali Rogerovi po havárii v Silverstone, kde ji totálně zrušil...ale proč i David?
Víte o tom někdo víc?

Pár fotografií na vysvětlenou....
Purley v Silverstone - starší(?) příď
Obrázek

Williamson v Siverstone - reklamy, starší příď
Obrázek

Tamtéž, těsně po nehodě - opět jsou vidět reklamy
Obrázek

Zandvoort o cca 3 týdny později - oba Marche mají novou příď
Obrázek

Tragédie začíná - Rogerovi právě praskla pneumatika. Opět je vidět nová příď
Obrázek

Uživatelský avatar
Achard
23 vítězství
23 vítězství
Příspěvky: 23064
Registrován: 13 lis 2006, 17:55
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Achard » 25 dub 2008, 15:01

Stejný čumák měl Purley už v Monaku - viz foto.

Obrázek

A ještě R.Williamson v Holandsku 1973...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jedná se o vůz March 721G, který byl předělán na March 731 (stalo se tak okolo Monaka 1973), Jde o stejný podvozek, ale pozměněnou kasli.
Purley konkrétně jel March 731/1 (jezdil s ním Mike Beuttler jako s vozem March 721G/1) a Williamson s vozem March 731/4 (se stejným startoval rok před tím Lauda coby s Marchem 721G/4)

Gerry
1966 J.Brabham
1966 J.Brabham
Příspěvky: 150
Registrován: 06 úno 2008, 16:27
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Gerry » 25 dub 2008, 20:04

Rozumím tedy dobře, že se jednalo o různé vozy ? Jiné měli W a D v Silverstone a jiné v Zandvoortu?

Uživatelský avatar
Achard
23 vítězství
23 vítězství
Příspěvky: 23064
Registrován: 13 lis 2006, 17:55
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Achard » 25 dub 2008, 21:27

Ne, jednalo se u obou o stejné vozy v obou závodech.
Od Monaka 73 dostal March 721G novou kasli a přejmenoval se na March 731. Podle všech statistik v Anglii startovali na voze 731 (stejném jako v Holandsku a Purley ještě v Monaku). Proč měli v Anglii čumák ze 721G, to jsem se nikde nedočetl. Vzhledem k tomu, že Anglie je velice rychlá trať, možná se původní příď pro Silverstone ukázala jako vhodnější...

Gerry
1966 J.Brabham
1966 J.Brabham
Příspěvky: 150
Registrován: 06 úno 2008, 16:27
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Gerry » 25 dub 2008, 22:42

No, přiznám se, že v tom mám ještě větší hokej :D Ale jo, nějak to dám dohromady, díky za info. Teď ještě sehnat tu druhou příď, než znázorňuje Špinlerův model č. 067...

Zamčeno

Zpět na „Chci vědět o Formuli 1 - archiv“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host